Wszystkiego najlepszego dla naszych pociech świętujących w tym miesiącu urodziny!

Każda godzina spędzona przed telewizorem przez dziecko między 2 a 4 rokiem życia przekłada się bezpośrednio na jego sprawność fizyczną i obwód talii, jaki dziecko osiągnie kończąc 4 lata.

Badania przeprowadzono na 1314 dzieciach, które obserwowano od 2,5 do 4,5 roku życia. Gdy dzieci miały 2,5 roku, średnia ilość czasu, jaką spędzały przed ekranem telewizora wynosiła 8,8 godzin tygodniowo. Na przestrzeni 2 lat ilość ta wzrosła średnio o 6 godzin i wyniosła tygodniowo 14,8 godzin. 15% dzieci spędzało przed TV więcej niż 18 godzin tygodniowo.

 

Czy skok w dal z miejsca to dobry miernik sprawności fizycznej?
Tak. Pozwala ocenić ogólną sprawność fizyczną, koordynację ruchową i siłę mięśni, które przecież decydują o tym, czy dziecko dobrze będzie radzić sobie z grą w piłkę, jazdą na łyżwach, grą w koszykówkę i wieloma innymi popularnymi sportami.

Czy ogólna sprawność fizyczna małych dzieci ma istotny wpływ na ich późniejsze życie?

Sprawne fizycznie dzieci chętniej uczestniczą w zabawach ruchowych niż ich mniej wygimnastykowani koledzy. Jeśli dziecko wyniesie z dzieciństwa przekonanie, że jest dobre w sporcie, w późniejszym wieku i w dorosłym życiu chętnie będzie podejmowało się rekreacyjnego uprawiania sportów. Tymczasem dziecko, które od najmłodszych lat pała niechęcią do wszelkiego ruchu, ma małe szanse na to, by aktywność fizyczna kiedykolwiek sprawiała mu przyjemność, a więc i małe szanse na prowadzenie aktywnego trybu życia jako dorosły.

Współczesny, wysokorozwinięty świat sprzyja tyciu dzieci i dorosłych. Mamy łatwy dostęp do „wygodnego" jedzenia, pełnego kalorii i niezdrowych składników, a przy tym coraz więcej czasu spędzamy wraz z naszymi dziećmi na siedząco. Niełatwo zmienić tryb życia, zwłaszcza jeśli wymaga to wysiłku i poświęcenia. Ale czego nie robi się dla własnych dzieci? Zatem postarajmy się o to, by nasze pociechy spędzały z nosem w telewizorze jak najmniej czasu, a na pewno nie więcej niż 2 godziny tygodniowo.

Badania przeprowadzono na University of Montreal oraz Saint-Justine Mother and Child University Hospital.

źródło: lionfitness.pl